(Leics) 01455 616908 (Notts) 0115 930 3665 (Bham) 0121 728 9333 (Northants) 01604 266961 [email protected]

Kur kërkoni për një pirun ose kamion ashensori për shitje ose me qira , mund të ndiheni të dërrmuar për të zbuluar varietetet e shumta që ekzistojnë. Meqë secili ka një qëllim të ndryshëm, mund të duket e frikshme të gjesh atë të përsosurin. Duke krahasuar aplikacionet e ndryshme, avantazhet dhe disavantazhet e secilës makinë, mund të vendosni opsionin më të përshtatshëm për punën tuaj.

Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë për të gjitha llojet e pirunëve dhe mënyrën se si mund t’ju shërbejnë.

Forklift kundërbalancues

Forkliftet kundërpeshore kanë një pirun në pjesën e përparme dhe një peshë në pjesën e pasme për të siguruar stabilitet. Ato janë krijuar kryesisht për përdorim të brendshëm, por shumë prej tyre kanë aftësi të jashtme. Ekzistojnë varietete me 3 rrota, me 4 rrota dhe me gaz. Opsionet elektrike zakonisht konsiderohen kamionë kalorës me motor elektrik, ndërsa ato me gaz janë kamionë me motor me djegie të brendshme me goma të forta ose pneumatike.

3-Kundërbalanca elektrike me rrota

Forkliftet me 3 rrota elektrike kundërbalancuese funksionojnë vetëm me tre rrota, gjë që përmirëson kontrollin e tyre të lundrimit. Ata mund të kthehen në rrathë të ngushtë ndërsa udhëtojnë edhe nëpër korridore të ngushta dhe linja prodhimi. Shumica e modeleve kanë një kapacitet 3,000 lb, ose 1,360 kg.

CESAB B213 forklift for sale

Aplikimet e pirunëve të kundërpeshës elektrike me 3 rrota përfshijnë përdorimin e brendshëm dhe të jashtëm dhe grumbullimin e ngarkesës. Aspekti kundërbalancues do të thotë se ato janë shumë produktive dhe manovrimi ofron shkathtësi.

Kundërbalancat elektrike me 3 rrota përdoren më së shpeshti në industrinë ushqimore, pijesh dhe prodhuese. Prodhuesit kryesorë përfshijnë CESAB, Crown, Mitsubishi dhe Toyota.

 

4-Kundërbalanca elektrike me rrota

Një shtrirje e kundërbalancës elektrike me 3 rrota është ajo me 4 rrota. Këta forklifta deposh përdoren shpesh në ambiente të mbyllura dhe në superstore. Kundërbalanca elektrike me 4 rrota ka gjithashtu një kapacitet 3,000 lb, ose 1,360 kg.

Shitet pirun CESAB B420

Meqenëse janë elektrike, ata kërkojnë një kundërpeshë më të lehtë se ato me gaz, pasi bateria furnizon energjinë dhe siguron stabilitet. Forkliftet e kundërpeshës elektrike me 4 rrota mund të lëvizin në vendin e saktë të rafteve, sepse atyre u mungojnë krahët mbështetës.

Dizajni bazë ka vetëm pirunin, por shpesh mund të gjeni opsione me kabinat e shoferit, ndërrimet anësore dhe mekanizmat e animit të direkut. Aplikimet e zakonshme përfshijnë bimët e pijeve.

Kundërbalancë me energji gazi

Një formë tjetër e forkliftit kundërbalancues është kundërbalanca me energji me gaz . Opsionet standarde janë elektrike, por varietetet me gaz dhe naftë kanë avantazhet e tyre. Nëse preferoni të kurseni në faturën tuaj të energjisë elektrike dhe nuk keni lehtësitë për të rimbushur rregullisht një bateri, atëherë mund të përfitoni nga një fortklift kundërbalancues me energji gazi.

Qira, marrje me qira, servisim, mirëmbajtje dhe riparime të pirunëve me gaz në Leicester, Northampton, Derby, Warwick, East Midlands, West Midlands, Birmingham dhe Nottingham

Këto kundërpesha janë pothuajse të njëjta me varietetet me 3 rrota dhe 4 rrota, por ato kërkojnë një kundërpeshë më të rëndë pasi nuk kanë një bateri për të siguruar stabilitet. Ju mund t’i përdorni ato në të njëjtat situata si pirunët e tjerë kundërbalancues për sa kohë që keni furnizimin e nevojshëm.

Elektrike kundrejt Gazit

Sigurohuni që të peshoni kostot e karburantit të pirunëve me gaz dhe elektrikë. Forkliftet me gaz djegin më pastër se benzina dhe nafta, mund t’i blini nga shumica e shitësve, kanë kosto të ulëta mirëmbajtjeje dhe janë të fuqishëm dhe të besueshëm në kushte të jashtme.

Nga ana tjetër, opsionet elektrike janë miqësore me mjedisin, të qeta, të aplikueshme në ambiente të jashtme, të brendshme, në impiantet e përpunimit të ushqimit dhe në objektet e magazinimit, ato ofrojnë stabilitet dhe manovrim më të mirë, kanë kosto më të ulët të karburantit dhe janë të thjeshta për t’u riparuar. Megjithatë, bateritë mund të kërkojnë shumë kohë për t’u rimbushur dhe do t’ju duhet një stacion karikimi dhe ndërrimi i baterive.

Terreni i ashpër

Forkliftet Rough Terrain janë zgjedhje të shkëlqyera nëse planifikoni të punoni jashtë në tokë të pabarabartë. Ata kanë goma masive, pneumatike që fryhen me fije të trasha. Gomat ofrojnë stabilitet në çdo sipërfaqe, pavarësisht sa sfiduese.

Shitet Manitou M30

Forkliftet Rough Terrain kanë motorë më të fuqishëm se ata të brendshëm, gjë që i ndihmon ata të udhëtojnë më shpejt. Ata kanë tërheqje dhe manovrim të fortë, duke ju lejuar të transportoni ngarkesa që arrijnë 8,000 lbs (3,630 kg) mbi borë, baltë dhe akull.

Këta pirunët kanë një kundërpeshë të kalibruar në pjesën e pasme të tyre për të shtuar më shumë stabilitet. Disa modele të njohura janë CASE 588H dhe JCB 950. Shumë opsione kanë gjithashtu aftësi me katër rrota.

Klasa Rough Terrain përfshin kamionçinë të tillë si mbajtës teleskopik, makina jashtë rrugës, montues kamionësh, traktorë, ngarkues me rrota dhe timonë me rrëshqitje. Ne do të shkojmë në më shumë detaje rreth disa prej këtyre opsioneve.

Mbajtës teleskopik

Trajuesi teleskopik, ose Telemanduesi , ka një bum artikulues dhe krah të zgjatshëm. Mund të ngrejë ngarkesa në lartësi të larta, sepse funksionon si një kombinim i një forklifti dhe vinçi. Krahu ka pirunë të dyfishtë që mund të lëvizin paletat që peshojnë midis 5,500 dhe 16,755 lbs (2,500 deri në 7,600 kg). Kapaciteti i tyre ngritës varion nga 19 në 56 këmbë (6 deri në 17 metra).

Telescopic Forklift Training

Trajtuesit teleskopik mund të arrijnë hapësira të ngushta në kënde të pazakonta, duke i bërë ato ideale për industrinë e ndërtimit dhe bujqësore. Për këtë arsye, shumë site janë kthyer nga pirunët standardë Rough Terrain në Telekomandues.

Ju mund të përdorni të dyja anët e një kamioni dërgesash me njërën anë, duke rritur efikasitetin e telekomanduesit. Ato janë paksa të pasigurta ndonjëherë për shkak të dizajnit të tyre kompleks dhe madhësisë së madhe. Gjithashtu, ato janë më të shtrenjta se alternativat e tyre.

Prodhuesit e njohur të mbajtësve teleskopik janë Genie, Bobcat dhe Caterpillar.

Jashtë rrugës

Makinat jashtë rrugës përdoren në industrinë e ndërtimit dhe bujqësisë. Ato përdoren për të transportuar ngarkesa të rënda në terrene me baltë në rajone të pa inkorporuara. Zakonisht kanë naftë dhe goma masive.

Manitou MLT 630-115 kamion me terren të ashpër për shitje në MB, në zona si Leicester, Northampton, Nottingham, Birmingham, Derby, Warwick, West Midlands dhe East Midlands

Montues kamioni

Montuesit e kamionëve zakonisht lidhen me rimorkio gjysmë kamionësh. Ata nganjëherë referohen si pirunët me derrkuc për shkak të transportueshmërisë së tyre dhe përdorimit kudo që mund të vendosen. Varietetet e ngjashme përfshijnë pirunët e montuar në kuti dhe të montuar në rimorkio.

kamion ngritës i montuar në automjet

Këto janë më të dobishmet për aplikacionet ku do t’ju duhet të udhëtoni shpesh midis vendndodhjeve. Për shkak të madhësisë së tyre kompakte, ato kanë kapacitete ngritëse relativisht të vogla.

Traktor

Forkliftet e traktorëve janë traktorë me shtylla të pirunit në pjesën e përparme ose të pasme. Ato janë të ngjashme me makinat jashtë rrugës për ngarkesa më të vogla, dhe ato përdoren kryesisht nga fermerët. Operatori mund të kalojë ndërmjet përdorimit të tij si traktor ose pirun në varësi të nevojave të tij.

Ngarkues me rrota

Ngarkuesit me rrota shpesh kanë bashkëngjitje kovash, por mund t’i gjeni edhe me direkë të drejtë ose pirunë të thjeshtë. Ata kanë një madhësi gjigante që u jep atyre një kapacitet ngarkese më të madhe se disa nga forkliftët e tjerë Rough Terrain.

Drejtues rrëshqitës

Drejtuesit e rrëshqitjes janë të ngjashme me ngarkuesit me rrota dhe mbajtësit teleskopik, pasi ato mund të funksionojnë me shumë bashkëngjitje të ndryshme përveç pirunëve. Operatori nuk do të ketë nevojë të blejë makineri të shumta për të marrë të njëjtin funksionalitet pasi ato mund të zëvendësojnë bashkëngjitjet e përparme sipas nevojës.

Rreshti i ngushtë

Forkliftet me rreshta të ngushtë janë një klasë që mund të funksionojnë në hapësira të ngushta. Ato përdoren shpesh për rafte në depo pa pasur nevojë të zgjerohet madhësia e korridorit. Këto kanë dizajne të vogla dhe shpesh kërkojnë që operatori të qëndrojë në këmbë gjatë përdorimit të tyre, por ka disa varietete të ulur.

Klasa e kamionëve me kalim të ngushtë përfshin kamionët e mbështjelljes, VNA-të dhe drejtuesit me pivot.

Arriti kamionët

Reach Trucks zakonisht përdoren në qendrat e përmbushjes dhe magazina për shkak të aftësisë së tyre për të ngarkuar në hapësira të larta dhe të ngushta. Ata arrijnë në rafte për të ruajtur më shumë produkte në raft, gjë që kursen para dhe kursen hapësirë. Ekzistojnë varietete të vetme dhe të dyfishta.

forklift operator at Nylacast depots

Reach Trucks kanë pirunët e zgjatur përpara dhe këmbët e stabilizuara për të mbledhur shpejt paletat brenda. Ata kanë ndarje të hapura për t’i siguruar operatorit më shumë shikueshmëri sesa një pirun standard.

Fatkeqësisht, këta pirunë nuk janë të përshtatshëm për jashtë pasi kanë një hapësirë nën karrocë. Prodhuesit e njohur përfshijnë Yale dhe CESAB.

VNA-të

Kamionët me korridorë shumë të ngushtë, ose VNA , trajtojnë ngarkesa në hapësirat më të kufizuara. Ata kanë motorë dhe disqe të fuqishëm që e lejojnë pirunin të ngrihet dhe të lëvizë menjëherë, duke ju kursyer kohë në depon tuaj të ngushtë.

Kapaciteti ngritës arrin rreth 3,300 lbs (1,500 kg). Shumë prodhues, si Linde, përpiqen të ofrojnë shikueshmëri shtesë për të përmirësuar kushtet e sigurisë së një magazine të ngushtë.

Pivot Steers

Pivot Steers kanë shtylla që mund të kthehen djathtas ose majtas pa lëvizur trupin. Ato lejojnë operatorin të mbajë kamionin e tij të kthyer përpara ndërsa ata arrijnë anash me pirunët. Ata janë të ngjashëm me pirunët e artikuluar, përveç se gomat nuk lëvizin në drejtimet e rrotullimit.

Kurse trajnimi për Forklift Pivot Steer në MB

Kamionë me paletë

Ekzistojnë tre lloje të kamionëve me paletë: Kamionë me paletë dore, Kamionë me paletë me energji elektrike dhe Kamionë Stacker . Operatori ec pas tyre dhe i drejton me dorezë pasi nuk vijnë me taksi.

Kamionë me paletë dore

Kamionët me paletë dore zakonisht gjenden në dyqane dhe depo. Operatori i shtyn pirunët nën paletë, pompon një fole hidraulike që ngre pirunin dhe lëviz peshën duke përdorur doreza. Ato janë të vogla dhe të lëvizshme, me pak rrezik për operatorin. Rrotat e përparme futen në pirunët dhe ndahen prej tyre ndërsa piruni ngrihet.

kamionë me paletë dore

Kamionët me paletë dore janë të përshtatshëm dhe të përballueshëm, por ju merrni atë që paguani. Ata mund të transportojnë vetëm ngarkesa të vogla në nivelin e tokës dhe kanë lartësi minimale. Megjithatë, ju merrni atë për të cilën paguani.

CESAB furnizon disa nga kamionët me paleta dore më të zakonshme.

Kamionë me paletë me energji elektrike

Kamionët me paleta të energjisë ngrenë dhe lëvizin ngarkesat me një motor elektrik dhe jo me një fole hidraulike të pompuar. Ata kanë manovrim të kufizuar, por mund të ngrenë ngarkesa më të larta se kamionët me paletë dore. Kamionët me paleta me energji elektrike kanë një kontroll me vozitje për të ngritur pirunët dhe drejtuar kamionin. Ashtu si kamionët e tjerë me paletë, ato përdoren brenda në sipërfaqe të lëmuara në dyqane ose magazina.

Shitet kamion paletë

Kamionë Stacker

Kamionët Stacker janë një formë tjetër e kamionit me paletë që nuk kanë kabina ose energji elektrike. Avantazhi i tyre ndaj kamionëve me paletë dore është se ato i ngrenë ngarkesat shumë më lart. Ato janë të gjata dhe të ngushta për t’u vendosur në rafte në magazina. Prodhuesit e njohur janë CESAB, Toyota, Hyster dhe Jungheinirich. Disa modele mund të mbajnë 4,000 lbs (1,810 kg).

Kamionë stacker që punojnë në një depo

Ngarkuesit anësor

Ngarkuesit anësor shpesh bien nën kategoritë e kalimit të ngushtë dhe të kamionit të specializuar. Ata kanë pirunë në anët e tyre dhe operatori qëndron në një ndarje anësore ndërsa ngarkojnë dhe shkarkojnë ngarkesën. Direk është montuar në mes të shasisë.

Këto automjete funksionojnë mirë në korridoret e ngushta pasi ato mund të lëvizin pranë një rafti për të vendosur mallrat pa u kthyer. Aplikime të tjera përfshijnë kantieret e çelikut, kantieret e mbeturinave, kantieret e lëndës drusore dhe objektet e riciklimit.

GE Robinson Sideloader Duke u ngarkuar

Kjo makinë kombinon funksionalitetin e një kamioni dhe një forklift. Ngarkuesit anësor mund të trajtojnë objekte më të gjata se shumica e pirunëve, si lëndë druri, tubacione dhe çarçafë. Megjithatë, ata luftojnë për të trajtuar shumë paleta për shkak të manovrimit të tyre të kufizuar.

Disa nga markat më të përdorura është Baumann, për të cilën Angus Lift Trucks është një tregtar.

Tre llojet e ngarkuesve anësor janë kamioni me shumë drejtime, kabina e mbyllur dhe kabina në këmbë.

Kamion me shumë drejtime

Në një kamion me shumë drejtime , operatori mund të ngasë krah për krah dhe përpara dhe mbrapa. Funksionon me një komandim çelësi dhe jo me timon dhe ndihmon kur trajtoni ngarkesa të gjata. Është më i gjithanshëm se një ngarkues anësor tipik pasi mund ta drejtoni në çdo drejtim.

Shitet seria Combi C

Disa Forklift me shumë drejtime ju lejojnë të drejtoni një rrotë me hapa 90 gradë. Pavarësisht se çfarë lloji përdorni, ju mund të vozitni në mënyrë efektive në të gjitha drejtimet dhe ato janë gjithashtu relativisht të lehta për t’u shërbyer . Combilift është prodhuesi më i njohur i kamionëve me shumë drejtime.

Ky stil ka aplikime edhe për pirunët e tjerë. Për shembull, mund të keni një pirun teleskopik me shumë drejtime. Ata zakonisht punojnë brenda dhe jashtë, por kapaciteti i ngarkesës varet kryesisht nga marka dhe modeli i zgjedhur.

Kabinë e mbyllur

Ngarkuesi anësor i kabinës së mbyllur është projektuar për punë në natyrë. Ju jeni të mbrojtur nga dielli me një çati dhe mund të uleni gjatë përdorimit të saj.

Taksi në këmbë

Ngarkuesi anësor i kabinës Stand-Up funksionon më mirë në ambiente të mbyllura në sipërfaqe të lëmuara. Do t’ju duhet të qëndroni në këmbë gjatë përdorimit të tij dhe nuk është i mbyllur.

Mbledhësit e qershisë

Cherry Pickers lejojnë operatorin të zgjedhë materialet me dorë nga raftet. Ata tërheqin pirunin pranë raftit dhe ngrihen për të kapur sendin e nevojshëm. Këto janë një formë e kamionit me paleta elektrike dhe pirunit me rresht të ngushtë pasi kërkojnë punë manuale dhe zakonisht përdoren në ambiente të mbyllura.

Genie Z-34/22 Cherry Picker për shitje në MB, në zona si Leicester, Northampton, Nottingham, Birmingham, Derby, Warwick, West Midlands dhe East Midlands

Cherry Pickers e çojnë përdoruesin ose njësinë në lartësi rreth 32 këmbë (10 metra) ku mund të transferojnë ngarkesa të vogla. Ato zakonisht përdoren në magazinat e porosive të klientëve pasi transportojnë një përzgjedhje të vogël sipas nevojës. Cherry Pickers ofrojnë shikueshmëri të shkëlqyer për operatorin e tyre për shkak të dritares së tyre të hapur.

Një prodhues i njohur i Cherry Pickers është Genie.

Swing-Reach Picker Qershi

Zgjedhësit Standard Cherry kanë pirunë të fiksuar që hyjnë ose dalin nga paletat. Swing-Reach Cherry Pickers ndryshojnë pasi mund t’i afrohen paletës nga këndvështrime të ndryshme. Ata rrisin hapësirën e magazinimit të një objekti sepse punëtorët e magazinës mund të paketojnë më shumë inventar në korridoret më të ngushta, ndërkohë që ende e marrin atë.

Ashensorët me gërshërë

Ashensorët me gërshërë përdoren shpesh në ndërtim dhe në mirëmbajtjen e objekteve, në varësi të llojit. Gërshërët e terrenit funksionojnë njësoj si pirunët e terrenit të ashpër pasi mund të përballojnë tokën e pabarabartë. Gërshërët e pllakave funksionojnë më mirë në terrene të lëmuara si dyshemeja e magazinës ose pllaka betoni.

Genie Scissor lift GS2632 për shitje në MB, në zona si Leicester, Northampton, Nottingham, Birmingham, Derby, Warwick, West Midlands dhe East Midlands

Ashensorët me gërshërë janë kompakt dhe të lehtë për t’u ruajtur. Shumica e shitësve i shesin ato me një çmim të përballueshëm dhe ata kanë një kurbë të vogël mësimi për të trajtuar. Ju duhet vetëm t’i komandoni ato lart ose poshtë. Scissor Lifts vijnë në shumë përmasa dhe ju mund t’i personalizoni me pajisje shtesë. Ata gjithashtu kanë një kosto të ulët të mirëmbajtjes.

Kjo makinë e ngre përdoruesin lart, ngjashëm me një Zgjedhës Qershi, në mënyrë që ata të mund të kryejnë punën aty ku nevojitet. Ata nuk arrijnë të njëjtat lartësi si Cherry Pickers, por ato përdoren zakonisht për shkak të aksesueshmërisë së tyre.

Zgjedhësi i qershisë kundër ngritjes me gërshërë

Të dy Cherry Pickers dhe Scissor Lifts janë opsione tërheqëse për ngritjen e punëtorëve dhe ngarkesave mikro. Nëse ju duhet vetëm të ngrini dikë në një lartësi mesatare dhe nuk keni një buxhet marramendës, mund të përfitoni më shumë nga një ngritje me gërshërë. Për ata që duhet të arrijnë lartësi më të mëdha dhe të kenë një kapital të tepërt, një Zgjedhës i Qershisë mund të përputhet me nevojat tuaja.

Të dyja kanë aplikime në ngjarjet në natyrë, industrinë bujqësore, argëtimin, ndërtimin, prodhimin dhe magazinat. Dallimi më i madh është kufiri i lartësisë së tyre, kështu që zgjidhni atë që përputhet me kapacitetin tuaj të parashikuar të ngritjes.

Forklift rezistent ndaj motit

Nëse pirunja juaj do të përjetojë temperatura dhe kushte ekstreme, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë një pirun me mbrojtje ndaj shpërthimit ose të ruajtjes së ftohtë.

Shpërthimi-Prof

Forkliftet me rezistencë ndaj shpërthimit janë një domosdoshmëri nëse jeni vazhdimisht të ekspozuar ndaj kërcënimit të një shpërthimi. Një pirun standard mund të digjet, duke ju vënë në rrezik ju dhe kolegët tuaj. Një pirun me rezistencë ndaj shpërthimit ka komponentë elektrikë të vulosur për të parandaluar djegien dhe të gjitha pjesët metalike janë prej bronzi, i cili është një material që nuk shkëndon.

Nëse punoni në një mulli sheqeri, objekt ordinancash ose fabrikë bojërash, mund të dëshironi të investoni në një pirun me rezistencë ndaj shpërthimit.

Magazinimi i Ftohtë

Forkliftet e ruajtjes së ftohtë ngjajnë me pirunët standardë, por ato kanë komponentë që i rezistojnë ujit të ngrirë. Sapo temperatura të bjerë nën 0°C, makineria përjeton akull dhe kondensim. Disa komponentë elektrikë të ndjeshëm mund të dëmtohen nga ekspozimi ndaj temperaturave të tilla, kështu që pirunët e ruajtjes së ftohtë mbyllin të gjitha pjesët për të parandaluar formimin e ndryshkut.

Disa marka i prodhojnë modelet duke përdorur çelik inox në rajone me kripësi të lartë, të tilla si fabrikat e përpunimit të mishit.

Forklifta industriale kundrejt magazinave

Një Forklift Industrial ka një kapacitet të madh nga dizajni i tij i kombinuar i një Forklift Magazine dhe mbajtës teleskopik. Ai mund të ngrejë ngarkesa të rënda nga toka shumë më lart se pirunët e magazinimit, por jo në të njëjtin kënd si mbajtësit teleskopik.

Forkliftet industriale zakonisht kanë një kapacitet ngarkese 30,000 lb (13,600 kg). Ata janë të kushtueshëm dhe kanë një shtrirje të kufizuar pasi pak vende pune kërkojnë këtë sasi të energjisë. Manitou dhe Mitsubishi janë dy prodhues të famshëm të Forklifts Industrial.

Forklifti tipik i Magazinës është forma më e zakonshme. Ka një kapacitet prej 5,000 lb (2,270 kg) dhe punon në sipërfaqe të lëmuara brenda. Forkliftet e magazinës ngjajnë me karrocat e golfit me pirunë ballorë dhe shpesh përdoren në vende me shumë inventar. Ato mund të ngarkojnë dhe shkarkojnë lehtësisht paletat, dhe ju mund t’i përdorni ato për të transportuar sende nga automjete të tjera.

Markat e zakonshme të Forkliftit të Magazinës janë CESAB, Komatsu, Hyster dhe Toyota. Ato nuk mund të ngrenë paleta aq lart sa disa varietete të tjera, por ato janë gjerësisht të disponueshme dhe të zbatueshme për shumicën e punëve të brendshme.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

konkluzioni

Ekzistojnë lloje të panumërta të pirunëve në dispozicion, secili me aplikime të ndryshme. Në varësi të industrisë, buxhetit dhe mjedisit tuaj, mund të dëshironi të përdorni një formë specifike. Sigurohuni që të keni parasysh llojin e karburantit që dëshironi të përdorni, nëse jeni zakonisht brenda ose jashtë, vrazhdësia e terrenit, gjerësia e korridorit dhe grupi i aftësive të operatorit. Një nga llojet e mësipërme të pirunëve duhet të plotësojë nevojat tuaja pasi asnjë nuk është plotësisht më i mirë se një tjetër.

Si përfundim, nëse jeni konfuz ose kërkoni më shumë informacion mbi llojet e ndryshme të pirunëve që do t’i shërbejnë më mirë projekteve tuaja, kontaktoni ekipin tonë në Angus. Ne kemi mbi 35 vjet përvojë në industrinë e Forklift dhe i shërbejmë të gjithë Midlands në Leicestershire , Nottinghamshire , Northamptonshire , Birmingham , Warwickshire , Derbyshire , East Midlands & West Midlands .

This post is also available in: English Français Deutsch Italiano Português Español Български Hrvatski Eesti Latviešu Lietuvių Polski Português Русский Slovenčina Slovenščina Türkçe Українська Čeština Dansk Nederlands Ελληνικά Magyar Română